Systém Rusticline búra hranice kreatívneho tvorenia. Z jednotlivých dielov totiž zostavíte takmer čokoľvek – od regálov cez police a šatníky až po bytové doplnky. Vďaka nekonečným možnostiam kombinácií si vzhľad, tvar a rozmery prispôsobíte podľa seba. Prinášame vám prehľad najdôležitejších komponentov aj praktické tipy k montáži.
Komponenty na kreatívne tvorenie bez hraníc
Skôr než sa pustíte do tvorenia, zoznámte sa s hlavnými komponentmi systému Rusticline. Vďaka širokému výberu rúrok, spojok a ďalších prvkov nájdete ideálne kombinácie pre akýkoľvek projekt.
Rúrky
Všetky typy majú z oboch strán vonkajší 3/4" závit. Líšia sa iba dĺžkou – od 40 mm do 1500 mm. Vďaka širokému výberu dĺžok tak zo systému Rusticline vytvoríte malé aj veľké konštrukcie – od políc po šatníkové zostavy
| Dĺžka (mm) | Názov komponentu |
|---|---|
| 40 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-26 |
| 60 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-27 |
| 100 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-10 |
| 150 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-11 |
| 200 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-29 |
| 250 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-30 |
| 300 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-12 |
| 500 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-13 |
| 700 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-14 |
| 1000 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-32 |
| 1500 mm | Rusticline rúrka 3/4", RT-33 |
Spojky
Sú určené na vzájomné spájanie dvoch a viacerých rúrok. Až na výnimky majú zo všetkých strán vnútorné 3/4" závity, a tak sú kompatibilné so všetkými rúrkami. Podľa tvaru a účelu ich delíme na:
Nátrubok a priebežný ventil – slúžia na prepojenie dvoch rúrok v jednom smere. Nátrubok je jednoduchý funkčný diel, priebežný ventil je dizajnový prvok a podčiarkuje industriálny ráz konštrukcie.
Kolená – umožňujú zmenu smeru vedenia rúrky. Pravouhlé konštrukcie vytvoríte montážou kolena s uhlom 90°, ktoré je dostupné aj v prevedení s vonkajším a vnútorným závitom. Na výrobu držiaka alebo vešiaka sú potom vhodné kolená s uhlom zalomenia 45°.
T a Y kusy – umožňujú spojenie troch rúrok. T kus slúži na spojenie rúrok v pravom uhle – jedna rúrka pokračuje rovno, zatiaľ čo ďalšia sa pripojí z boku. Y kus funguje podobne, ale rúrky rozdeľuje do troch strán.
Kríže a vetvy – slúžia na prepojenie štyroch, piatich alebo šiestich rúrok do rôznych strán.
| Typ | Názov komponentu |
|---|---|
| Nátrubok | Rusticline nátrubok 3/4", RT-3 |
| Priebežný ventil | Rusticline priebežný ventil RT-19 |
| Koleno | Rusticline koleno 3/4", 90°, RT-5 |
| Koleno | Rusticline koleno 3/4", F/M, RT-23 |
| Koleno | Rusticline koleno 3/4", 45°, RT-4 |
| T kus | Rusticline T-kus, 3/4", RT-6 |
| Y kus | Rusticline Y-kus, 3/4", RT-7 |
| Kríž/vetva | Rusticline kríž 3/4", RT-9 |
| Kríž/vetva | Rusticline TY-kus 3/4", RT-8 |
| Kríž/vetva | Rusticline 5T-kus 3/4", RT-24 |
| Kríž/vetva | Rusticline 6T-kus 3/4", RT-25 |
Skrutkovanie
Ide o špecifický typ spojky, ktorý slúži na spojenie dvoch komponentov s vnútornými závitmi. Skrutkovanie sa využíva najmä na kotvenie policovej dosky v zostavách. Do dosky vyvŕtate otvor s priemerom 25 mm, do neho potom vložíte skrutkovanie a zafixuje sa z hornej aj spodnej strany vhodným typom spojky (najčastejšie nátrubkom) alebo sa uzavrie koncovkou (viečkom). Skrutkovanie je kompatibilné s doskami s hrúbkou 25 mm. V prípade, že chcete použiť hrúbku dosky 18 mm, je nutné závity skrutkovania individuálne skrátiť.
Redukcie
Do tejto kategórie patrí redukcia z 3/4" na 1/2" závit, ktorá je priamo kompatibilná s manometrom. Univerzálnejšia a funkčne dôležitá je však redukcia 3/4” na 3/4” (RT-58), ktorá je nevyhnutná pri zostavení uzavretých konštrukcií (napríklad šatníkových stojanov). O význame a využití tejto redukcie píšeme nižšie, pozrite tipy pre montáž.
Koncovky
Najvyužívanejším typom je obruba, ktorá je vhodná na montáž konštrukcie ku stene alebo na fixáciu políc. Môže plniť aj funkciu zakončenia stolových nôh. Ostatné typy koncoviek slúžia najmä na dizajnové zakončenie otvorených konštrukcií.
| Využitie | Názov komponentu |
|---|---|
| Nástenná montáž, fixácia políc | Rusticline obruba RT-1 |
| Estetické zakončenie závitových prvkov, doraz | Rusticline viečko 3/4" |
| Estetické zakončenie spojok | Rusticline zátka 3/4" |
| Estetické zakončenie závitových prvkov, napr. nôh stola | Redukcia 3/4”x1" |
| Dizajnový dekoračný prvok | Manometer, RT-22 |
| Dizajnový dekoračný prvok | Rusticline kohútik 3/4" RT-20 |
| Dizajnový dekoračný prvok | Rusticline uzatvárací ventil RT-15 |
| Dizajnový dekoračný prvok | Rusticline kohútik 3/4" RT-21 |
Príslušenstvo
Aby bol rúrkový systém Rusticline čo najuniverzálnejší, zahŕňa aj pestrý výber príslušenstva – od montážneho a spojovacieho materiálu po praktické doplnky a dekoratívne prvky. V portfóliu novo nájdete aj otočné kolieska, ktoré sú vhodné na rozpohybovanie šatníkových zostáv.
| Využitie | Názov komponentu |
|---|---|
| Spojovací materiál | Skrutky, priemer 5x16 mm, RT-50 |
| Spojovací materiál | Skrutky priemer 4,5x60 mm a hmoždinky, RT-49 |
| Spojovací materiál | Rusticline objímka, RT-47 |
| Montážne vybavenie | Rusticline vrták, priemer 30 mm, RT-45 |
| Praktický doplnok | Rusticline S háčik, RT-48 |
| Praktický doplnok | Vešiak Rustic, čierna matná |
| Praktický doplnok | Vešiak Rustic, antik strieborný |
| Praktický doplnok | Protišmyková podložka, priemer 83 mm |
| Praktický doplnok | Protišmyková podložka, priemer 34 mm |
| Otočné kolieska | Koliesko na tvrdé podlahy s brzdou, RT-59 |
| Otočné kolieska | Koliesko na tvrdé podlahy bez brzdy, RT-59 |
3 praktické tipy, ktoré uľahčia montáž
Spájanie jednotlivých dielov z regálového systému Rusticline je jednoduché a rýchle. Nepotrebujete na to žiadne náradie, naopak použitím sikoviek by ste mohli diely poškodiť. Aby bola montáž ešte jednoduchšia a spoje pevnejšie, pripravili sme pre vás 3 praktické tipy:
1. Teflónová niť zvýši pevnosť spoja
Využite osvedčenú inštalatérsku techniku: na spevnenie spojov namotajte na vonkajší závit teflónovú niť, prípadne nalepte čiernu pásku. Po zaskrutkovaní sa spoje ani nepohnú.
2. Na dotiahnutie využite princíp páky
Nedarí sa vám spojku, kríž alebo vetvu poriadne dotiahnuť? Využite silu fyzikálnych zákonov. K jednému zo závitov naskrutkujte ľubovoľnú rúrku a využite ju ako páku, ktorou spoje jednoducho pritiahnete.
3. Pre uzavretú konštrukciu použite redukcie
Ak tvoríte konštrukciu, ktorá je uzavretá (typickým príkladom sú šatníkové stojany), bez redukcie sa vám nepodarí z oboch strán závity kvalitne dotiahnuť. Preto vždy na jednu stranu použite redukciu RT-58, vďaka ktorej rúrku priskrutkujete a dotiahnete aj bez otáčania ďalších konštrukčných prvkov.
Zaujal vás koncept rúrkového regálového systému? Pustite sa do tvorenia! Poriadnu dávku inšpirácie nájdete na nástenke na Pintereste, ktorú sme pre vás starostlivo zostavili. Ak potrebujete s výberom poradiť, radi vám pomôžeme na online chate, e-maili eshop@walteco.com aj telefóne 733 603 833.